Natura jest najważniejsza
Zamówienie z obowiązkiem zapłaty
3 produkty
Gdzie jesteś: Strona główna » Poradnik » Układ oddechowy

16 marzec 2017

Układ oddechowy

 

Choroby układu oddechowego zwłaszcza górnych dróg oddechowych są częstymi dolegliwościami okresu jesienno-zimowego. Dolegliwości układu oddechowego mogą mieć pochodzenie cywilizacyjne, występować na skutek palenia papierosów, zanieczyszczenia powietrza, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Najczęstsze objawy tych dolegliwości to katar, ból gardła, kaszel i ich pochodne. Na szczęście większość powyższych problemów zdrowotnych możemy rozwiązać za pomocą środków naturalnego pochodzenia.

 

Katar

W przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny w jamie nosowej pomocne są zioła zawierające olejki eteryczne. Ich zadaniem jest rozrzedzenie tej wydzieliny i udrożnienie nosa. Tak działa ziele tymianku, liść eukaliptusa, liść mięty pieprzowej,  ziele werbeny, olejek sosnowy, ale również surowce zawierające saponozydy np. korzeń pierwiosnka. W przypadku kataru pomocna może być także pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), która łagodzi stan zapalny.  

 

Kaszel

W zależności od rodzaju kaszlu mamy do dyspozycji różne surowce roślinne. W przypadku kaszlu mokrego stosujemy surowce mające za zadanie rozrzedzenie wydzieliny i odruchowe pozbycie się jej z dróg oddechowych. Tutaj również pomocne są surowce olejkowe (np. ziele tymianku, liść eukaliptusa, olejek sosnowy) i saponozydowe (korzeń pierwiosnka, korzeń lukrecji, kwiat dziewanny). Natomiast w przypadku kaszlu suchego, mamy do dyspozycji surowce śluzowe takie jak korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej, które łagodzą uporczywy kaszel.

 

Stan zapalny gardła

Stany zapalne gardła mogą przebiegać w różny sposób i mieć różne nasilenie. Stosujemy tutaj wiele surowców roślinnych o różnym działaniu tj. przeciwdrobnoustrojowym, osłaniającym, przeciwzapalnym. Pomocne tutaj będą ziele tymianku, liść szałwii, korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej.    

        

Chrypka

To zaburzenie funkcjonowania strun głosowych. Tutaj pomocne są surowce roślinne zawierające śluzy, które będą działały osłaniająco i nawilżająco. Należą do nich ziele stulisza, korzeń prawoślazu.

 

Choroby płuc

Jedną z najczęstszych chorób tego narządu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Występuje głównie u osób palących papierosy. Towarzyszą jej przewlekły kaszel i duszność.  W tym przypadku można stosować surowce roślinne o działaniu przeciwkaszlowym jak korzeń prawoślazu, ale także o działaniu wykrztuśnym jak kwiat dziewanny czy korzeń pierwiosnka. Warto pamiętać także o surowcach o działaniu antyoksydacyjnym (np. zielona herbata), które chronią płuca palaczy przed uszkodzeniami.        

Powyższe surowce roślinne mogą być stosowane w formie syropów, herbatek, tabletek/kapsułek oraz miejscowo do płukania gardła lub do przygotowywania inhalacji.   

 

 

Gardłowa sprawa

19 lutego 2014

Coraz częściej narzekamy na ból gardła. Powodów są dziesiątki: coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pojazdach czy też pomieszczeniach. To wszystko negatywnie wpływa na powietrze jakim oddychamy i tym samym doprowadza nas do problemów z gardłem jak drapanie, pieczenie, ból przy przełykaniu. Zamiast biec do apteki, zawsze można sobie pomóc w naturalny sposobów. Pijąc  herbatki ziołowe, syropy ziołowe, a w drastycznych sytuacjach leki ziołowe .

Czytaj więcej