Natura jest najważniejsza
Zamówienie z obowiązkiem zapłaty
3 produkty
Gdzie jesteś: Strona główna » Poradnik » Apetyt

15 marzec 2017

Apetyt

 

Brak apetytu jest częstym problemem osób starszych. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ właściwe odżywianie zapewnia składniki odżywcze, minerały i witaminy, niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi składników budulcowych, może dojść do niedożywienia i wyniszczenia organizmu, czego skutkiem jest min. osłabienie odporności, pogorszenie wytrzymałości kości i osłabienie mięśni.

Przyczyną braku apetytu u osób starszych może być stres, depresja, infekcje, a także stosowanie niektórych leków. Niechęć do jedzenia może wynikać również z problemów w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, takich jak niestrawność, nadkwaśność, choroba wrzodowa, refluks, zaparcia, biegunka, czy nawet trudności w pogryzieniu pokarmów. Dlatego istotne jest, aby dostosować posiłki do preferencji i możliwości osób starszych.

 

  • W podeszłym wieku ze względu na osłabioną pracę przewodu pokarmowego i zmniejszoną produkcję soków trawiennych, należy unikać potraw ciężkostrawnych. Smażone potrawy warto zastąpić pieczonymi, gotowanymi lub duszonymi. Wybieraj chude mięso i ryby.

 

  • W przypadku problemów z gryzieniem lub połykaniem pokarmów, przygotowuj posiłki
    w postaci rozdrobnionej lub zmiksowanej.

 

  • Jedz mniejsze porcje, a regularnie. Żołądek może mieć problemy z trawieniem dużych porcji, co może objawiać się nudnościami, wzdęciami i odbijaniem.

 

  • Doprawiaj przyprawy: kminek, koper, kurkuma, lubczyk, majeranek, cynamon, imbir mają cudowne właściwości i wspomagają procesy trawienne.

 

  • Nie zapominaj o piciu! Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, aby mógł on prawidłowo funkcjonować i aby zażywane leki mogły prawidłowo działać. Wybierz wodę lub ziołowe napary. Pamiętaj, że mocna kawa i herbata mogą powodować niestrawność i drażnić błonę śluzową żołądka i jelit.

Polecamy picie herbatek funkcjonalnych takich jak: Herbatka fix Na Apetyt, a także inne nasze herbatki funkcjonalne.

 

Brak apetytu u osób dorosłych

16 stycznia 2014

Brak apetytu może być spowodowany efektem ubocznym stosowania leków. Kiedy przez dłuższy czas nie jemy lub jemy zbyt ubogie posiłki, organizm nie otrzymuje wymaganej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Stanowią one paliwo, bez którego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować...

Czytaj więcej

By „niejadek” zjadł obiadek

16 stycznia 2014

Brak apetytu u dzieci to bardzo częsty problem, z którym spotykają się rodzice. Gdy „niejadek” cierpi na brak apetytu,  nie ma najmniejszej ochoty na jedzenie, marudzi przy każdym posiłku - wprawia w wielkie zakłopotanie rodziców.

Czytaj więcej